İnternet Olmadan Google Dokümanlar Nasıl Kullanılır?

Teknolojiye ayak uyduran genç ve bireylerin büyük bölümü artık belgeleri, tabloları ve slaytları Google Drive’da tutuyor. Belgeleri açıp düzenlemenin tek şartı ise internet. Ancak çok basit bir yöntemle internet olmadan da Google Dokümanlar’ı kullanmak mümkün.

Hem bireysel hem de kurumsal kişiler Microsoft Office uygulamalarını aktif olarak kullanıyor. Ancak bulut depolama hizmetlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte verilere farklı platformlar üzerinden erişim yaygınlaştı. Dolayısıyla artık kullanıcılar herhangi bir notu, makaleyi ya da tabloyu bilgisayarında dosya olarak tutmak yerine bulutta saklamayı mantıklı buluyor.

Bu anlatmış olduğum makalede, tablo ya da slaytlara uzaktan erişip düzenlemenin tek şartı ise internet bağlantısı. Aktif bir internet bağlantısı olduğunda Google Dokümanlar bu konuda gerçekten çok iyi iş yarıyor. Bende çok sık kullanıyorum. 🙂 Çok basit bir Google Chrome eklentisiyle internet bağlantısının olmadığı durumlarda da Google Dokümanlar’ı kullanmak mümkün.

Çevrimdışı Google Dokümanlar Nasıl Etkinleştirilir?

Google Drive (ve dolayısıyla Dokümanlar) için çevrimdışı senkronizasyonla işlevsellik sağlıyor. Ancak varsayılan olarak aktif değil. Dolayısıyla hem bilgisayar, hem Android ve iOS uygulamalarında bu sistem kullanmak çok kolay.

Yükleyebileceğiniz bağımsız bir Google Dokümanlar uygulaması olmasa da Chrome üzerinden Google Dokümanlar’ın çevrimdışı kullanımını kolaylıkla etkinleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey cihazınıza Google Docs Offline uzantısını indirip sistemi kolayca aktif etmek.